sobota, 16 styczniaadamska.pl
Shadow

O Smart Cities w Gdańsku i Warszawie

Podczas konferencji Smart City w Gdańsku

Włodarze polskich miast, przedstawiciele urzędów marszałkowskich, administracji lokalnej oraz biznesu wzięli udział w niezwykle interesujących Konferencjach Smart City, które miały miejsce 28 marca w Warszawie oraz 30 maja w Gdańsku. Mam zaszczyt zasiadać w radzie programowej tej inicjatywy. Jako panelistka uczestniczyłam w konferencji zarówno w Warszawie, jak też w Gdańsku.

Głównym tematem Konferencji Smart City są kwestie związane z wdrażaniem w praktyce koncepcji inteligentnych miast. Podczas warszawskiej konferencji wzięłam udział w panelu dyskusyjnym poświęconym efektywnemu wytwarzaniu i wykorzystaniu energii w aglomeracjach miejskich. Dyskusję moderował Andrzej Kaźmierski, Dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej w Ministerstwie Energii, a uczestnikami dyskusji była prof. Dorota Chwiediuk, dr inż. Krzysztof Biernat oraz dr inż. Szymon Firląg. Wskazałam na możliwość optymalizacji kosztów samorządów poprzez zastosowanie nowoczesnych rozwiązań energetycznych, tworzenie klastów energii oraz możliwości zastosowania magazynów energii w w ramach rozwijania elektrycznego transportu publicznego.

W Gdańsku miałam możliwość wzięcia udziału w debacie poświęconej możliwościom rozwoju miast i regionów oraz roli, jaką w tym odgrywają różne inicjatywy społeczne. Przekonywałam, że efektywniejsze wykorzystanie energii stanowi ważny aspekt w funkcjonowaniu aglomeracji, przynosi wymierne oszczędności w budżetach i daje widoczne efekty, co gołym okiem mogą dostrzec mieszkańcy.

Ciekawa formuła wydarzenia pozwoliła na ożywione debaty, podczas których doszło do ścierania się różnych poglądów. Obecni na sali eksperci oraz zgromadzeni goście wymienili się swoimi doświadczeniami – polskimi i zagranicznymi.

Konferencje Smart City dowodzą tego, że koncepcja inteligentnych miast zdobywa coraz więcej zwolenników wśród polskich samorządowców i działaczy. Jestem przekonana, że zainteresowanie wdrażaniem inteligentnych rozwiązań w polskich miastach będzie rosło.

%d bloggers like this: