Na targach w Düsseldorfie od 14 do 16 marca 2017 roku miało miejsce największe doroczne wydarzenie poświęcone magazynowaniu energii. Przygotowali je wspólnie po raz trzeci Eurosolar – organizator 11. konferencji International Renewable Energy Storage (IRES) oraz Messe Düsseldorf organizator 6. edycji Energy Storage Europe (ESE).
Polska delegacja, której przewodniczyłam, wykorzystała tę doskonałą okazję, by zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami magazynowania energii z perspektywy nauki i technologii, czemu poświęcona była konferencja IRES oraz biznesu i finansów, co prezentuje konferencja i wystawa ESE. Jako Przewodnicząca Kongresu Magazynowanie Energii w Polsce zaprosiłam do uczestnictwa w wyjeździe 10 ekspertów, wśród których nie zabrakło ekspertów Ministerstwa Energii, Ministerstwa Rozwoju oraz Parlamentarnego Zespołu Górnictwa i Energii. W delegacji uczestniczyli m.in. szef ekspertów stałych PZGiE dr Andrzej Węgrzyn oraz wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji dr Jarosław Tworóg.
W jednym miejscu w ciągu trzech dni mieliśmy pełny przegląd rozwiązań obecnie dostępnych na rynku, jak też mieliśmy okazję zobaczyć i posłuchać, jak będzie wyglądała przyszłość magazynowania energii. Konferencjom towarzyszyły targi, na których 160 wystawców prezentowało swoje rozwiązania w zakresie różnych technologii magazynowania – od powstających pomysłów, po produkty funkcjonujące na rynku i ich praktyczne zastosowanie. Nasze zainteresowanie skupiały przede wszystkim magazyny energii na potrzeby rozwoju elektromobilności, rozwiązania służące magazynowaniu ciepła oraz magazynowanie energii w postaci gazów palnych – wodoru i metanu. Uczestniczyliśmy w pełnym programie wszystkich wydarzeń, a do tego zrealizowaliśmy własny program, m.in. dedykowane nam spotkanie z Przewodniczącym Konferencji IRES prof. Dirkem Uwe Sauerem, poświęcone magazynom energii dla potrzeb elektromobilności.
Organizatorzy z dumą stwierdzają, że Energy Storage Europe w Düsseldorfie to największe tego typu wydarzenie na świecie. W tym roku imprezę odwiedziło około 4,2 tys. osób z 55 krajów, a na konferencję przyjechało ponad 650 ekspertów.
Podejmę starania, aby także na Energy Storage Europe 2018 nie zabrakło polskiej delegacji. Chciałabym, aby w przyszłym roku naszym tematem przewodnim było szukanie rozwiązań w zakresie magazynowania ciepła i energii elektrycznej na potrzeby klastrów energii. Będziemy też chcieli bliżej przyjrzeć się magazynowaniu energii w postaci sprężonego powietrza.
You must log in to post a comment.